İstanbul’da Toplu Ulaşıma 1 Mayıs Ayarı Gelecek

Taksim1 Mayısa sayılı günler kala Taksim’de güvenlik önlemleri alınmaya bugün de devam etti. Taksim çevresine bariyer koyma işlemi devam ederken, yayaların geçebileceği bölümler açık bırakıldı. Özellikle Taksim Meydanı’nın bulunduğu bölümü çok sayıda demir bariyerle kapatıldı.1 Mayıs tartışmalarına konu olan Taksim Meydanı’nın son durumu metrelerce yüksekten ise böyle görüntülendi. Yüksekten çekilen görüntülerde, güvenlik önlemleri nedeniyle Taksim’de adeta bariyer duvarı oluşturduğu görüldü. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs’ta İstanbul’da bazı toplu taşıma seferlerinin yapılmayacağını açıkladı.

DİSK GENEL SEKRETERİ ARZU ÇERKEZOĞLU, “1 MAYIS’TA TAKSİM’DE OLACAĞIZ”

  Sendika temsilcileri 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için ısrarını sürdürdü. KESK Başkanı Lami Özgen her halükarda Taksim’e çıkacaklarını söylerken, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, “1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız” ifadelerini kullandı. Sendika temsilcileri 1977 1 Mayıs’ında hayatını kaybedenleri anmak için Gümüşsuyu’ndan Taksim’e yürüdü. Yürüyüşe KESK Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve çok sayıda sendika temsilcisi katıldı. “1 Mayıs” pankartı ile Kazancı Yokuşu’na gelen sendika temsilcileri, hayatını kaybedenleri anmak için karanfil bıraktı.

Burada konuşan KESK Başkanı Lami Özgen, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama konusundaki ısrarlarını yineleyerek, ““77 katliamını ve diğer katliamlarından tümünü açığa çıkarmak ve bunlarla sorumlu kesimleri yüzleştirme gibi bir görevle karşı karşıya kaldık. Bu katliamı bahane ederek yıllarca 1 Mayıs alanını emekçilere kapatmak isteyenlere inat bugün bu alan halen 1 Mayıs alanıdır ve 1 Mayıs alanı olmaya devam edecektir” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, 1997’de ölenlerin anısını yaşatmak için Taksim’e sahip çıkmak gerektiğini ifade ederek, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs meydanı olduğunu karara bağlamıştır. İlk kez bir meydan uluslar arası hukukta bir özne olarak tanınmıştır. Bugün hükümete düşen 1 Mayıs’ın taksim meydanında kutlanmasının olanaklarını sağlamaktır. Şimdi inşaatı bahane ediyorlar. 1 Mayıs 2013’ü düzenleyen tüm kurumlar olarak 1 Mayıs’ta taksim meydanında olacağız” diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan KESK Başkanı Lami Özgen, Taksim’in 1 Mayıs için düzenlenebileceğine dikkat çekerek, “Buraya bir çok demir bariyerler getirilmiş. Taksim alanına yayılacağına bu demir bariyerler, inşaatın olduğu yere konulabilir ve burada kutlanması için yapılabilecek bütün engeller kaldırılmış olur. Bunun için fazla zamana da gerek yok” şeklinde konuştu.

Valilik ile diyaloglarının sürdüğünü belirten Özgen, “Her ne kadar valilik tertip komitesine yönelik bir tebligat çıkarmış olsa da bu tebligat hukuka aykırıdır. Bizim AİHM kararlarımız var. Bukararların da bağlayıcılığı var. Valilik hukuksuz bir şekilde tebligat yaptı. Valinin bu saatten sonra bu hukuksuz tebligattan vazgeçmesini istiyoruz. Gereksiz bir gerginli oluşturuldu. Buna son vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Özgen Başbakan Erdoğan’dan konu ile ilgili randevu istediklerini ancak henüz bir cevap gelmediğini de kaydetti.

Lami Özgen, “Her halükarda siz 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkacak mısınız” sorusuna, “Elbette çıkacağız. Yurt dışından işçi temsilcileri Taksim 1 Mayıs’ı için Türkiye’ye geliyor. Ama İstanbul Valiliği inşaatı bahane ederek Taksim alanındaki 1 Mayıs’ı engelleme çalışıyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil” diyerek yanıt verdi.

About these ads

kryakbaba hakkında

korayakbaba.wordpress.com

30/04/2013 tarihinde Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

%d blogcu bunu beğendi: